Gençlik Aşısı

İçindekiler

Gençlik aşısı, yaşlanmanın neden olduğu her türlü deformasyonun ciltten uzaklaştırılmasını amaçlayan bir antiaging işlemidir. Ameliyatsız bir yüz gençleştirme işlemi olan gençlik aşısı, H100 ve IAL sistemi olarak da bilinmektedir. Saf hyalüronik asidin cilde nüfuz etmesi ile cilt gençleştirilir.


Herhangi bir cerrahi işleme gerek kalmadan sıkılaşma ve gençleşme sağlayan gençlik aşısı, etkisini içeriğindeki hyaluronik asitten alır. Hyaluronik asit insan vücudunda doğuştan var olan bir maddedir. Hyaluronik asit bebeklik döneminde vücudumuzda fazla miktarda bulunurken, yaşlandıkça miktarı azalır. Bu nedenle bebeklik döneminde pürüzsüz ve ipeksi olan cildimiz yaşlandıkça sarkar ve kırışır. Vücudun hyalüronik asit üretimini yavaşlattığı orta yaşlarda yapılan gençlik aşısı, cildin yeniden nemlenmesine, parlak ve canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.


Hyaluronik asit vücudumuzun en önemli yapı taşlarından biridir. Hyaluronik ciltte, iç organlarda, eklemlerde ve damarlarda bulunur. Hyaluronik asit cilde nem, parlaklık, canlılık ve gerginlik verir ve hyaluronik asit miktarı azaldığında ciltte yaşlanma belirtileri görülmeye başlar. Gençlik aşısı ve dolgu gibi medikal estetik işlemler bu süreci yavaşlatır. Dolgu uygulamasından farklı olarak H100 gençlik aşısı saf hyaluronik asit içerir. Saf hyaluronik asit su tutma özelliği sayesinde cildin canlı ve parlak kalmasını sağlar.


Gençlik aşısı enjektör yardımı ile cilde enjekte edilir. İşlem öncesinde lokal anestezik krem yardımı ile cilt uyuşturulur. Gençlik aşısı uzman hekim tarafından uygulandıktan sonra hafif kızarıklık, morarma ve şişlik gibi yan etkiler nadiren görülür. Ancak bu tür yan etkiler ortaya çıksa bile en fazla 2-3 gün içinde kendiliğinden kaybolur. Gençlik aşısı ilk seanstan hemen sonra etkisini gösterir. Özellikle ilk 5 gün içinde işlemin etkisini görmeyi bekleyebilirsiniz. H100 gençlik aşısının genç ciltler için 2-3 seansta, olgun ciltler için ise 5 seansa kadar uygulanması önerilir. Her seans arasında en az 15 gün ara bırakılmalıdır. Yılda 2 veya daha fazla kez tekrarlanan gençlik aşısı uzun ömürlüdür.


Gençlik aşısı 20 yaş üstü tüm bireylere uygulanabilse de daha çok 35-55 yaş grubu tarafından tercih edilmektedir. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan gençlik aşısı, hamilelere ve metale karşı alerjisi olan bireylere önerilmemektedir. İşlem sonrası dışarı çıkmadan önce bol su tüketilmesi ve güneş kremi kullanılması çok önemlidir. Gençlik aşısından sonra birkaç hafta sigara ve alkol tüketimi azaltılmalı, mümkünse tamamen kesilmelidir.